Certyfikacja GMP (ISO)
Skąd mamy pewność, że zakupiony produkt spełnia wszelkie normy jakości? Informacje znajdujące się na etykiecie lub opakowaniu nie zawsze jasno i precyzyjnie opisują skład wyrobu, jego właściwości czy zastosowanie. Zdarza się, że pomimo deklaracji producenta ilość substancji aktywnej w olejkach CBD przekracza dozwolone stężenie THC lub wręcz przeciwnie – zbyt niski jej poziom osłabia działanie produktu. Nasze podejrzenia powinna wzbudzić wyjątkowo atrakcyjna cena. Konsumenci nierzadko padają ofiarami oszustów, którzy oferują wyroby konopne Full Spectrum, podczas gdy w rzeczywistości są jedynie izolatami. Aby firmy mogły zachować transparentność i cieszyć się zaufaniem klientów, gwarancja jakości musi być przyznawana już na etapie produkcji. Jeżeli wytwórca nie narusza żadnych przepisów sanitarnych obowiązujących w danym państwie, wówczas ma szansę uzyskać certyfikat GMP..
Czym jest Dobra Praktyka Wytwarzania (GMP)?
GMP to w skrócie Good Manufakturing Practice, czyli certyfikacja przyznawana firmom, które wytwarzają produkty rolno-spożywcze oraz kontrolują każdy etap produkcji zgodnie ze zdefiniowanymi standardami jakości. Dobre praktyki produkcyjne obejmują sektory spożywczy, kosmetyczny i farmaceutyczny. Uwzględniają wszystkie aspekty działalności, a w tym:
- surowce wyjściowe, takie jak gleba, nasiona oraz rośliny,
- warunki przechowywania próbek,
- miejsce i środowisko produkcji,
- kontrola jakości i testy biegłości,
- audyty wewnętrzne i zewnętrzne,
- stosowane narzędzia i sprzęt w procesie produkcyjnym,
- przeszkolenie i higiena osobista personelu,
- system reklamacji i wycofywania wyrobów,
- badanie błędów i podejmowanie odpowiednich środków ostrożności.
Każdy etap procesu produkcyjnego ma wpływ na jakość wyrobu końcowego, dlatego powinien być realizowany zgodnie ze szczegółowymi pisemnymi procedurami. Co więcej, musi istnieć system umożliwiający rejestrowanie dowodów na konsekwentne przestrzeganie obowiązujących norm. Tylko w ten sposób przedsiębiorstwa zapewnią nienaganne warunki higieniczne podczas produkcji wyrobów mających wpływ na ludzkie zdrowie.
Kiedy wydawany jest certyfikat Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP)?
Zaświadczenie o zgodności warunków produkcji z wymaganiami GMP wydawane jest na wniosek wytwórcy produktów leczniczych lub substancji czynnych. Certyfikat przyznawany jest w ramach inspekcji planowej, a dokładnie po uzyskaniu pozytywnego wyniku. Firma ma obowiązek przygotować procesy biznesowe oraz instrukcje aplikacyjne określające sposób realizacji poszczególnych etapów. Po zawarciu stosownej umowy jednostka certyfikująca przystępuje do prac audytowych. Przeprowadza analizy i testy z zakresu m.in. wyposażenia, surowców i materiałów opakowaniowych, infrastruktury, gospodarki odpadami itd.
Wraz z zakończeniem badań audytorzy sporządzają raport, na podstawie którego podejmowana jest decyzja o przyznaniu firmie certyfikatu GMP. Dokumentacja podlega weryfikacji nie tylko pod kątem formalnym, ale przede wszystkim merytorycznym. W przypadku pozytywnego rezultatu zaświadczenie wydawane jest w ciągu 90 dni od daty zakończenia inspekcji.
Korzyści wynikające z przyznania certyfikatu GMP
Firmy, które mogą pochwalić się certyfikatem GMP, uświadamiają swoich klientów w kwestii bezpieczeństwa poszczególnych etapów produkcji. Dostarczają im najlepszej jakości wyroby o skutecznym działaniu. Zapewniają zgodność z wymogami prawnymi, zmniejszając ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej. Wytwarzają produkty za pomocą sprawdzonych metod oraz w kontrolowanych warunkach. Tym samym zwiększają wiarygodność marki w opinii konsumentów. Zwiększają motywację pracowników, którzy chętnie stają się częścią wiarygodnej firmy, dbającej o zdrowie swoich klientów.
Certyfikat GMP a norma EN ISO 22716
Wdrożenie Dobrych Praktyk Produkcyjnych zgodnie z normą ISO 22716 gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Potwierdza zgodność procesu wytwarzania z wymogami prawnymi. Uwzględnia specyficzne potrzeby branży spożywczej, kosmetycznej lub farmaceutycznej. Zawiera praktyczne zasady zarządzania zasobami ludzkimi, administracyjnymi, technicznymi i innymi czynnikami, które mają wpływ na jakość produktu. Reguluje wszystkie etapy procesu – od receptury, po wysyłkę do klienta.